Prečo je ekologická etiketa dôležitá a inovatívna?
Keď uvažujeme o udržateľnom produkte, väčšina spotrebiteľov ho spája s používaním výrobku a zabúda, že etiketa výrobku je na environmentálnej úrovni veľmi dôležitá. Je to produkt šetrný k životnému prostrediu pre celý proces dodávateľského reťazca, v ktorom spoločnosti v dnešnej dobe ponúkajú viac možností. Udržateľnosť nemôže byť len recyklovaný materiál. Nasledujúce riešenia môžu pomôcť zvýšiť udržateľnosť úloh označovania:
- Zníženie hmotnosti používaním ľahších materiálov
- Zvýšenie používania recyklovaných materiálov na etiketách a obaloch
- Obstarávanie materiálov z obnoviteľných zdrojov
- Realizácia možnosti recyklovateľnosti etikiet a obalov výrobkov
Zavedenie niekoľkých bodov už môže výrazne obmedziť plytvanie a zvýšiť produktivitu.
Na čo si dať pozor pri ekologickej etikete?
- Lepidlo:
Nesprávne lepidlo môže v prípade recyklácie kontaminovať recyklované suroviny. Lepidlo šetrné k životnému prostrediu sa dá ľahko odstrániť / umyť vodou, aby sa zabránilo poškodeniu ďalších materiálov. - Materiál:
Certifikácia FSC (Forest Stewardship Council) je globálna nezisková organizácia zameraná na podporu lesného hospodárstva na celom svete. Podporuje využívanie stromov z trvalo udržateľných lesov, ktoré boli vyťažené a ktoré majú malý vplyv na klímu. Dôležitým faktorom môže byť možnosť kompostovania už nepotrebných etikiet alebo používanie recyklovaných materiálov. - Atrament:
Atrament oživuje etikety a poskytuje spotrebiteľom cenné informácie a z hľadiska udržateľnosti záleží na tom, aký typ atramentu si vyberiete. Niektoré atramenty majú počas recyklácie škodlivý účinok na iné materiály, pretože počas procesu môžu zafarbiť iné materiály. Voľba rastlinných farbív, ako je sója, ako aj ekologických povlakov, môže byť riešením šetrným k životnému prostrediu. Spoločnosti musia viac premýšľať o zmene dizajnu, pretože pre menej atramentu sú etikety v minimalistickom štýle ekologickým riešením ako etikety bohaté na detaily. - Nosič:
Po oddelení etikety sa nosič stane nepotrebným odpadom. Nosiče sú potiahnuté silikónom, aby sa dali ľahko a bezpečne odstrániť, ale bohužiaľ nie sú z tohto dôvodu recyklovateľné. Tenší nosič je možné riešenie, ktoré okrem toho, že je lacnejší, vyžaduje oveľa menej energie na výrobu. Tenší nosič zaberá menej miesta v koši, čím sa znižuje aj „stopa spoločnosti“. Dnes niekoľko spoločností pracuje na výrobe recyklovateľných nosičov bez silikónov.
Udržateľnosť dnes
Zdroje Zeme sú cenné a obmedzené, a aby sa to zachovalo, stále viac spoločností otvára a berie otázku udržateľnosti vážne. Medzi značkami a spotrebiteľmi rastie povedomie, často s väčším dopytom po výrobkoch šetrných k životnému prostrediu než po tovaroch z neudržateľných zdrojov. Používanie recyklovateľných materiálov je zodpovednosťou a záujmom každého človeka minimalizovať odpad a obmedziť spotrebu energie.